منو
خانه / ویژه طب و حوزه / به علم «طب اسلامی» با نگاه اجتهادی معتقدیم، نه با مسلک اخباری!
تاریخ آخرین بروزرسانی: 11 مارس 2017 در 11:14 ق.ظ
حجه الاسلام دکتر سوزنچی:

به علم «طب اسلامی» با نگاه اجتهادی معتقدیم، نه با مسلک اخباری!

بخشی از سخنرانی حجه الاسلام دکتر سوزنچی در دوره تخصصی مفهوم شناسی، چیستی و ضرورت پزشکی اسلامی:
ما به «طب اسلامی» معتقدیم، اما با تعریف درست!
ما به « طب اسلامی » معتقدیم، اما با تعریف درست! تعریف درست از « طب اسلامی » یعنی علمی که مبتنی بر منابع و روش های معتبر باشد، نه هر منبع و با هر روشی.

از شهرت اجتماعی مدعیان (دروغین) طب اسلامی نهراسید!
از فراگیر شدن و شهرت اجتماعی مدعیان (دروغین) طب اسلامی نهراسید. این جریان به زودی جمع خواهد شد. این وضعیت را ما در دهه 60 در حوزه علوم انسانی داشتیم که همه میگفتند: « همه علوم اسلامی است ، روانشناسی اسلامی، اقتصاد اسلامی، جامعه شناسی اسلامی و ... . »
نگران نباشید، در بلند مدت این جریانات نمیتوانند جریان ساز باشند. الان این افراد اقبال عمومی دارند و جامعه علمی باید سریعا برای اقبال عمومی و جذب مردم به این اشخاص فکری کند. این که عموم مردم به حرف های سطحی این افراد میدان میدهند قطعا اشتباه است.

در حوزه طب روایات ماثور جدی گرفته شود!
در حوزه طب اگر روایات ما جدی گرفته شود و مبنا قرار بگیرد، قطعا تحولی در جامعه رخ میدهد. اما طب اسلامی را به نحو اجتهادی جدی بگیرید نه به نحو اخباریگری!

مدعیان (دروغین) طب اسلامی!
مدعیان (دروغین) طب اسلامی چون بسیار عوام فریب هستند در جامعه موج ایجاد میکنند. بهترین راه برای مقابله با مدعیان (دروغین) طب اسلامی این است که مثلا 100 بیمار را به این افراد بدهید و سپس چک کنید که آیا معالجه شدند یا نه؟ باید شواهدی از افرادی که درمان نشده اند را آورد تا نشان دهیم که اینان دروغ میگویند و این همه بیماری که ادعا میکنند مداوا نکرده اند.

سوال مهم!
سوال مهم اینست که چرا خود این مدعیان فکر میکنند طب با مسلک اخباری جواب درمانی میدهد؟ آیا دروغ میگویند؟ من معتقدم امر برای خود این افراد هم مشتبه شده است.
دلیل من برای این که امر برای خود این افراد هم مشتبه شده اینست که وقتی شما به 100 بیمار نسخه و دارو دادید، بالاخره 2 تا از اینها هم خوب میشوند. این 2 نفر هم که جواب گرفته اند پیش آن شخص میروند و میگویند: « حاج آقا نمیدونی چقدر نسخه تو و دست تو شفا داد. شما معجزه گری و ... »
آن 98 نفرم که از همه جا ناامید بودند میگویند: « بابا اینم رو همش! عیب نداره دیگه! تا الان خوب نشدیم اینم روش! »
این 98 نفر نمی آیند اعتراض کنند. نمی آیند پیش آن شخص و بگویند شما دروغ گفتید و ما هنوز خوب نشده ایم. اصلا نمی آیند! برای اینست که امر برای خود مدعیان هم مشتبه میشود. بهترین کار برای مقابله اینست که شما آمار درمانی بگیرید. آیا مراجعین این به این اشخاص خوب شده اند یا نه؟
- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت