منو
خانه / ويژه احياي علم «فقه الطب» و «طب» در حوزه / ضرورت بررسي ابعاد امنیتی تراریخته
تاریخ آخرین بروزرسانی: 16 ژوئن 2017 در 10:43 ق.ظ
✍️. نامه حجت الاسلام علی کشوری به پروفسور قره یاضی:

ضرورت بررسي ابعاد امنیتی تراریخته

به گزارش پايگاه اطلاع رساني نقشه راه، حجت الاسلام علي كشوري، دبير الگوي ايراني اسلامي پبشرفت طي نامه اي به رئيس انجمن علمي ايمني زيستي كشور، جناب پروفسور قره ياضي به ضرورت ابعاد امنيتي مسئله تراريخته پرداخته و همچنين به بازتعريف گزاره هاي بنيادين بيوتكنولوژي تاكيد كردند.

متن كامل نامه حجت الاسلام علي كشوري به شرح ذيل ميباشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای پروفسور بهزاد قره یاضی

رئیس سابق پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی، رئیس انجمن علمیِ “ایمنی زیستی کشور” و رئیس تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه

سلام علیکم

درباره گفتگوهای گسترده جبهه فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی  درباب مسئله بسیار خطرناک تراریخته ها  و برخی مسائل مرتبط پنج نکته مهم را به صورت شفاف به حضرتعالی و دو ستانتان و البته جناب آقای نوبخت-که بی پروا از شما حمایت می کند- متذکر می شوم ؛ پیشنهاد می کنم درباره این مباحث به سبک دانشمندان حوزوی پاسخگو باشید. تحقیر طرف مقابل -که متأسفانه به رویه شما تبدیل شده است- نشانه ی قطعی ضعف علمی جریان حداقلی شما است.

 

نکته اول اینکه:

اینجانب تقلیل بررسی ها در  مسئله تراریخته را به بررسی های علمی محض؛ امری نادرست می دانم. روش صحیح در بررسی این مسئله این است که علاوه بر ابعاد علمی ؛ ابعاد امنیتی و مدیریتی و فرهنگی این موضوع هم بررسی شود.

بر اساس مفاهیم مطرح در اولين الگوي ايراني اسلامي پيشرفت، روش صحیح در تحلیل همه حوزه های فنی و تکنولوژی این است که نسبت مسئله مورد بحث با موضوعات جهت ساز یا زیر ساخت های هدایت سنجیده شود. با توجه به این اصل روشی مندرج در "الگوی اسلامی  تخصیص تکنولوژی" لازم است تا ابعاد فرهنگی، امنیتی، مدیریتی و علمی تراریخته ها بررسی شود. پیشنهاد می کنم از روشهای علمی کهنه در بررسی تکنولوژی های مطرح در غرب استفاده نکنید و یا حداقل به سؤالات مطرح شده از پایگاه روش ارزیابی استفاده شده در بررسی های ما پاسخ دهید.

در این راستا و بر اساس اصل بررسی نسبت یک تکنولوژی با  قاعده نفی سبیل؛ نخبگان بسیاری کماکان منتظرند حضرتعالی پاسخ دهید آقای کنت مک کوئین (Dr. Kenneth M. Quinn) پرزیدنت بنیاد جایزه جهانی غذا (The World Food Prize Fundation) (وابسته به بنیاد صهیونیستی راکفلرها) چرا به ایران آماده است؟ و مهمتر آنکه چرا از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد تقدیر قرار گرفته است؟ آیا قرار است برنامه های پیشنهادی این سازمان صهیونیستی در ایران اجرائی شود؟! پیشنهاد می کنم گزارشی از مذاکرات با ایشان در تهران  را در اختیار افکار عمومی قرار دهید. به هر حال از ما توقع نکنید که ابعاد امنیتی تراریخته ها را بررسی نکنیم. درباره ابعاد فرهنگی و مدیریتی و سایر ابعاد این تکنولوژی قدیمی سؤالات فراوان دیگری وجود دارد؛ که  امیدوارم در جلسه مناظره پاسخگوی آنها باشید.

در مورد بعد امنیتی توضیح بیشتر اینکه:

باتوجه به ماهیت مشکوک بنیادهای صهیونیستی راکفلرها و مؤسسات وابسته و شرکت های جنایت کاری مانند مونسانتو احتمال می دهیم به اسم کشاورزی یک طراحی امنیتی و یک حمله بیولوژیک گسترده علیه ملت ایران طراحی شده باشد. البته اینجانب شما را به دخالت عامدانه در این طراحی احتمالی متهم نمی کنم ؛بلکه شما را مانند اکثر اعضای جریان توسعه گرا افرادی خوشبین می بینم؛ که قدرت فهم و مقابله با طراحی های استکبار جهانی علیه ملت ایران  را ندارید. برجام را  باز خوانی کنید تا عاقبت خوشبینی به نظام سلطه را بیشتر در ک کنید.

 

نکته دوم اینکه:

دائما  تکرار می کنید مسأله خطرناک تراریخته ها  بر سلامت مردم  تأثیر سوئی ندارد. درباره این ادعای شما چند پرسش اساسی وجود دارد.

سؤال اول آنکه چرا گزارش بررسی های بومی میان مدت مبنی بر بی خطر بودن تراریخته ها را به صورت عمومی منتشر نمی کنید؟ لطفا صریحا بگوئید سالم بودن تراریخته ها را در میان کدام گروه جمعیتی انسانی و یا حیوانی ودر کدام بازه زمانی و در مورد کدام محصول آزمایش کرده اید؟ ادعای سلامت محصولات تراژن در حالی صورت می گیرد؛ که حتی در ایران نظام ملی ارزیابی در این موضوع وجود ندارد و در واقع خودتان محصولات تولید شده خودتان را مثبت ارزیابی می کنید!

سؤال دوم اینکه چرا باید ادعای سالم بودن محصولات تراریخته از شما و دوستان معدودتان پذیرفته شود؛ در حالیکه  سازمان های مرتبط دولتی و غیر دولتی مانند سازمان محیط زیست و انجمن ارگانیک ایران و شخصیت های علمی مختلفی در داخل و خارج کشور به سلامت این محصولات به شدت مشکوک هستند.

نامه اخیر ۵۰۰ نفر از اساتید و دانشجویان علوم پزشکی کشور مبنی بر چالش برانگیز بودن محصولات تراریخته آخرین نمونه از اختلاف نظرها درباره سلامت تراریخته ها محسوب می شود. چرا با وجود این همه اختلاف نظر در میان شخصیت های علمی کشور سلامت تراریخته های را وحی منزل تلقی می کنید؟! 

 

نکته سوم آنکه:

پیشنهاد می کنم اندکی به مطالعات مربوط به حوزه فلسفه علم و مکاتب مختلف آن توجه کنید؛ تا کنون در مباحثات گسترده مربوط به ماهیت و چیستی علم کسی ادعا نکرده است که گزاره های علم تجربی خطا ناپذیر هستند. اگر به این نوع از مطالعات توجه بیشتری داشتید؛ تحقیقات محدود خود در حوزه بیوتکنولوژی و تراریخته را اینچنین قطعی تلقی نمی کردید و اینگونه بی پروا به تجاری سازی آن و بالتبع بازی با سلامت مردم اقدام نمی کردید!

 

نکته چهارم آنکه:

از منظر مفاهیم اسلامی تعیین ظرفیت موجودات  و البته ارتقای این ظرفیت ها تابعی از تقدیر و تسبیح و این مهم هم تابعی از جهت و ظرفیت نظامات اجتماعی است. توضیح بیشتر اینکه با لحاظ معادله تکوینی فوق؛ طریق تصرف در ظرفیت های اولیه موجودات را می توان از راه هایی غیر از تصرف در نظام ژنتیکی این موجودات پی گیری کرد. معنای روشن تر این سخن این است که گزاره بنیادین بیوتکنولوژی مبنی بر بیان خاصیت توسط ژن، خود تابعی از یک معادله بنیادین تکوینی است ؛ که کشف و استفاده از آن در مرزهای دانش تعریف می شود. پیشنهاد می کنم برای تبیین بیشتر این بحث علمی نشستی در سازمان برنامه و بودجه برگزار نمایید.

 

و نکته پنجم اینکه:

با توجه به استفاده نظام سلطه جهانی از بیوتکنولوژی در جهت گسترش سلطه و ضرورت حفظ توازن ملی در برابر این طراحی ها؛ اینجانب تسلط آموزشی و کاربردی بر این نوع از علوم تجربی را لازم می دانم؛ ولی لازم است توجه کنید که پذیرش یک علم از باب حفظ موازنه با تمدن استکباری مدرنیته؛ به معنای استفاده از این علم در حوزه تجاری سازی و زندگی مردم نمی باشد. تأکید رهبر حکیم انقلاب در سیاستهای کلی بخش محیط زیست بر اهمیت کشاورزی ارگانیک در بند ۱ ماده ۸ (ابلاغیه مورخ ۲۶آبان۱۳۹۴) شاهدی مستحکم بر این قضیه محسوب می شود و تأکید بر تجاری سازی تراریخته ها در برنامه ششم در تعارض با سیاست های ابلاغی ایشان است.

برخی از استفتائات شما از مراجع با موضوع تراریخته هم بر این فرض استوار بوده است و الا همگی مراجع محترم شیعه امور مشکوک در حوزه سلامت را امری محرم می دانند. پیشنهاد آخرم این است که در مشورت با برخی از فضلای محترم؛ روش نوشتن استفتا را بیاموزید. 

جناب آقای قره یاضی

شد رهزن سلامت زلف تو وین عجب نیست

گر راه زن تو باشی صد کاروان توان زد

والسلام علی من اتبع الهدی

 

 

علی کشوری

قم-مرکز علم اهل بیت علیهم السلام

شنبه ۶محرم الحرام ۱۴۳۸

 

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت