منو
خانه / ويژه احياي علم «فقه الطب» و «طب» در حوزه / انسان مي تواند با رعايت دستورهاي ديني از اطبا مستغني شود.
تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 جولای 2017 در 3:47 ب.ظ
📣. ديدگاه/ آيت الله العظمي بهجت (ره):

انسان مي تواند با رعايت دستورهاي ديني از اطبا مستغني شود.

گزيده اي از نظرات مرحوم آيت الله العظمي بهجت، پيرامون احاديث طبي و مرويات ماثور اهل بيت عليهم السلام در باب طب و سلامت در اسلام، كه از كتاب از كتاب بهجت عارفان صفحه 186 برگرفته شده است.


 

«يکي از علماي نجف که حدودا ۱۰۰ سال از عمر شريفش مي گذشت , مي فرمود : تا اين ساعت به طبيب مراجعه نکردم، عرض شد چه طور ؟ شما چه برنامه اي در زندگي پياده کرده ايد که تا کنون بيمار نشده ايد ؟فرمودند فقط تابع شرع مقدس اسلام بوده ام , در خوردن غذاها از نظر کم و کيف و جهات ديگر , فقط به دستورات طبي دين عمل کرده ام.

 

مرحوم مجلسي رحمه الله عليه در يکي از مولفاتش نوشته است :« اگر انسان به طب ماثور از ائمه اطهار (عليه السلام) عمل کند , به بيماري مبتلا نمي شود زيرا آنان عالم به خواص ماکولات و سبزي ها و چيزهاي ديگر هستند.»

 

بنده هم في الجمله ديده ام شخصي به طب ماثور عمل کرد, حدود ۸۰ سال داشت و مريض نشده بود . زماني که ما در نجف بوديم وبا زياد شيوع داشت , ايشان به عيادت بيماران مي رفت با اين حال به بيماري دچار نشد  و فقط در اواخر عمر مرضش اين بود که به نماز جماعت نمي آمد و به استراحت مي پرداخت. البته براي کارهاي ديگر به بيرون مي آمد و نمي دانم که در وقت وفات مريض شد يا نه .
انسان مي تواند با رعايت آداب شرعي و دستورهاي ديني , از اطبا مستغني شود» .

 


🔴 منبع: کتاب بهجت عارفان , ص186

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت