منو
خانه / ويژه احياي علم «فقه الطب» و «طب» در حوزه / مدیریت حوزه قبل از نابودي طب و نجوم اسلامي آن را احیا کند!
تاریخ آخرین بروزرسانی: 3 جولای 2017 در 11:44 ب.ظ
📣. مصاحبه/ حجت الاسلام زماني قمشه اي:

مدیریت حوزه قبل از نابودي طب و نجوم اسلامي آن را احیا کند!

حجت الاسلام والمسلمین زمانی قمشه ای از اساتید حوزه علمیه قم در گفتگويي صميمي به بررسی جایگاه علومی همچون طب، نجوم، هندسه، ریاضی و... درحوزه های قدیم و مغفول ماندن این علوم در عصر جدید پرداخت و از مسئولان و سیاستگذاران حوزه خواست برای احیاء این علوم در حوزه چاره اندیشی کنند.


 

استعمار از حوزه هاي علميه طب و نجوم را برده است!

بخشي از درسهاي حوزه قبل از انقلاب توسط استعمار كمرنگ شده و كسي جرات نداشت آن را تدريس كند. دانش طب و نجوم كه دانش پيامبران است و بيش از اديان ديگر در اسلام و قرآن بر آن تاكيد شده است متاسفانه امروز مورد غفلت واقع شده. عظمت دانش نجوم از آنجا مشخص مي شود كه امام موسي كاظم (ع) در جلسه اي كه با هارون الرشيد داشتند فرمودند: ما علم نجوم را منكر نيستيم. همچنين مشهور است در اسلام، اميرالمومنين(ع) نسبت به  همه مردم به علم نجوم داناتر بود. دانش نجوم علم پيامبران و اوصياست. در رواياتي آمده است از جمله دانش هايي كه خداوند به انسان آموخت علم طب و نجوم بود. چون آدم خليفه خداوند در زمين است.

 

اولين شخصي كه دانش نجوم و طب را سازماندهي کرد!  

همچنين در روايت است حضرت ادريس(ع)، هفت روز را يك هفته، 30 روز را يك ماه و فصول را به 12 ماه تقسیم و مشخص كرد، در احوالات آن حضرت ذكر شده ايشان 300 سال طب، هندسه، رياضيات و نجوم را برای مردم تدريس مي كردند، ادریس پیامبر(ص) اولين شخصي بود كه دانش نجوم و طب را در دنیا سازماندهي كرد و در آن زمان ايران، چين ، يونان و عربستان كنوني در اين علم عقب بودند و خداوند اين علم را منتشر كرد. هشتاد سوگند در قرآن وجود دارد كه حدود نصف آن در خصوص نجوم و پديده هاي فلكي است(سوره فجر).

 

سخناني كه از ائمه(ع) درباره طب و نجوم به ما رسيده، بسيار زياد است!

وقتي به بحث طب و نجوم نگاه مي كنيم، روايات و سخناني كه از ائمه(ع) به ما رسيده بسيار زياد است. امروزه كسي از اول خلقت زمين، ستارگان و نحوه تشكيل آنها اطلاع دقيق ندارد، در صورتي كه پيامبر(ص) در يك جمله فرمودند: آغاز آفرينش به قول ما زمين به دور خورشيد، چرخيدن گرفت و در تاريخ هم آمده است، اولين ماه فروردين  و محرم بود، كه خوشبختانه هم هجري و هم شمسي هر دو با اين دو ماه شروع مي شوند، هيچ شخصي در اين موضوع سخن نگفته بود. امروز برخي از مسلمانان تاريخ شان را با ميلادي تنظيم مي كنند كه اين نقص است، اگر روش پيامبر را عملي می كردند بايد سالهاي ثابت را شمسي مي زدند.

درسال دهم هجري در حجه الوداع، پيامبر(ص) در يك سخنراني در منا تاکید کردند: هيچ كس حق ندارد سالها را تغيير دهد، بعد يك جلمه فرمودند؛ دائره الزمان، زمان به گونه اي گردش كرده است كه امروز، مثل روزي است كه خداوند آسمان و زمين را آفريد و دقيقا اين كلام را در اسفند فرمودند.

اسلام در خصوص اول، وسط و آخر ماه روايات فراوان و عجيبي دارد، اول ماه را نمي توان از خورشيد تشخيص داد، ولي از طريق ماه مي توان يافت. خداوند عبادات را بر اساس خورشيد قرار داده است، روزه ، نماز، زكات و ... را با خورشيد هماهنگ مي شويم نه با سال قمري، چون ماه قمري ثابت نيست ولي ماه هاي شمسي ثابت هستند.

 

اگر مديران حوزه، نواقص علوم حوزوي را بر طرف نكنند ديگر خبري از طب و نجوم نيست!

اگر مديران حوزه، نواقص علوم حوزوي را بر طرف نكنند ديگر خبري از طب، نجوم، هندسه كروي و ديگر علوم در حوزه نخواهد بود، امروزه در تعيين آخر ماه، به ویژه ماه رمضان اختلاف وجود دارد و این به دليل عدم آگاهي کارشناسان و مغفول ماندن مباحث فلكي و نجومی در حوزه است. در حالی که اگر اين علوم در حوزه وجود داشت ديگر اختلافي پيش نمي آمد.  

 

طب و نجوم اسلامي در حوزه هاي علميه خلاء جدي است!

يك گلايه از حوزه هاي علميه دارم آن کم توجهی یا شاید بتوان گفت بی توجهی به طب اسلامي است، این علم در حال انقراض است. در طب اسلامي در حوزه خلاء جدي داريم و اين علم در حوزه خيلي كمرنگ شده است.

چرا طلاب امروز نسبت به طب، هندسه، رياضيات و نجوم بيگانه هستند. لازم است مسئولان حوزه در اين خصوص و نسبت به برگزاری کرسی این علوم مغفول شده تدبیری بیاندیشند و نواقصي كه الان در حوزه هويدا است را برطرف كنند.

  تفاوت حوزه سابق با اكنون اين است كه در زمان سابق دانشمندان بزرگی حضور داشتند و ما هم براي پاسداشت آنان گنگره مي گيريم، ولي متاسفانه در حوزه علمیه، طب دان، نجوم دان، هندسه دان و رياضي دان نداريم، به اندازه انگشتان دست، هلال شناس از طريق فلكي سراغ نداريم اين يكي از مشكلات حوزه است كه بايد برطرف شود.

به نظر می رسد با حمايت مديريت حوزه می توان طب و نجوم را كه در حال انقراض است، احياء کرد اگر چنین نشود بدون شك دیری نخواهد گذشت تمام آثار بزرگان دین و كتاب هايي كه در خصوص طب و نجوم نوشته شده است منقرض خواهند شد.

خدمت رهبرمعظم انقلاب در خصوص غربت دانش طب و نجوم و ارتباطي كه اين علوم با احكام ما دارند و امروز مورد غفلت واقع شدند صحبت كردم از ايشان درخواست کردم به داد اين علوم كه در حوزه به فراموشي سپرده مي شوند برسند!

امروز در حوزه خبري از هندسه، فيزيك، نجوم، طب و رياضيات نيست، که به نظر می رسد با سامان دادن به  اين مباحث نیز تحولی در این زمینه ایجاد کنیم تا شاهد تاثیرات مثبت آن در جامه باشیم .  

 

شاخص هاي يك طلبه موفق در زمان كنوني!

 ما امروز استعداد هايي داريم كه  همزمان  می توانند چهار يا پنج رشته ( فقه اصول، طب، رياضي، هندسه و نجوم) را تحصيل كرده و موفق باشند. اگر حوزه از اين افراد پشتيباني علمي كند هر 15 سال 20 الي 40 دانشمند جامع خواهيم داشت كه توان اداره یک مملكت را خواهند داشت، چرا كه از لحاظ فرهنگي و علمي جامع خواهند بود.

 

بخش هايي از متن گفت و گوی استاد با خبرگزاری «حوزه» كه توسط موسسه طبنا ويرايش و اصلاح گرديد و با تاييد استاد منتشر شده است.

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت