منو
خانه / ويژه احياي علم «فقه الطب» و «طب» در حوزه / حوزه سلامت در مكتب اسلام قطعا بيشتر از آموزه هاي غربي است!
تاریخ آخرین بروزرسانی: 15 جولای 2017 در 4:37 ب.ظ
📣. ديدار/ آيت الله فاضل لنكراني:

حوزه سلامت در مكتب اسلام قطعا بيشتر از آموزه هاي غربي است!

بخشي از بيانات آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی، رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار در دیدار با دکتر مرندی و اعضای ستاد همایش فقه و سلامت كه توسط پايگاه اطلاع رساني وسائل تدوين و منتشر شده است.


آيت الله لنكراني حرکت در مسیر اهل بیت علیهم السلام را لازمه پیشرفت در کارها دانست و گفت: ما باید همه امورمان را با اهل بیت علیهم السلام گره بزنیم تا اطمینان پیدا کنیم به نتیجه برسد.
 

وی با بیان این که علم حقیقی فقط در میان اهل بیت علیهم السلام وجود دارد، گفت: اگر کسی بخواهد علم را از غیر این طریق بدست آورد اشتباه می‌کند.

عضو جامعه مدرسین با اشاره به روایات فراوان از ائمه معصومین علیهم السلام در حوزه سلامت و لزوم توجه به آن گفت: توجه به سلامت روح یکی از خلأهای علم پزشکی است که علم بشریت نیز به آن پی برده و مطالعاتی در حال انجام است. اگر غرب هم در این زمینه شروع به کار کرده قطعاً آنچه که ما از متن دین و از مکتب اهل بیت می‌توانیم به دست آوریم، بسیار بیشتر از آموزه های آنهاست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تأکید بر این که سلامت جسم معلول سلامت روحی است، تصریح نمود: اگر بتوانیم از جهت معنوی، روحی و فکری سلامت و اعتدال روحی ایجاد کنیم این در سلامت جسم بسیار مؤثر خواهد بود. در این عرصه اخلاق که روح انسان را به اعتدال می کشاند، اهمیت می یابد؛ وقتی روح از حالت اعتدال خود خارج گردد، وحشی شده و کم‌کم اثرش را در جسم هم می‌گذارد.
 

نگاه دین نسبت به سلامت روح بررسی شود
وی برگزاری همایش فقه و سلامت را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به گستردگی این مسئله، با برگزاری یک همایش نمی توان به نتیجه مطلوب رسید. گر چه برگزاری این همایش خیلی خوب است، چراکه این موضوع مطرح می‌شود و اهل نظر و محققین به ضرورت آن توجه پیدا می‌کنند، اما نباید خود را در حدّ این همایش قانع کنیم. باید کارگروه‌های پژوهشی تشکیل شود و نگاه دین نسبت به سلامت روح را بررسی کنند.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به این که برخی از مشاوره‌هایی که در کشور ما ارائه می‌شود، کاملاً تضاد با دین است، گفت: گاهی نسخه هایی برای بیماران تجویز می شود که همان نسخه غربی که در تضاد کامل آموزه های دینی قرار دارد، است. ما باید بدانیم که اگر غرب هزار سال دیگر هم حرکت کند، نمی‌تواند آنچه را که در متون دینی ما وجود دارد بفهمد.


در آینده منتظر فاجعه باشیم
وی با بیان این که هرآنچه علم به آن دست می یابد، به معنای درست بودن آن نیست، تصریح کرد: درباره تلقیح مصنوعی که علم بشریت به آن دست یافته، باید در آینده ای نه چندان دور، منتظر فاجعه‌ای باشیم؛ به این معنی که در چند دهه آتی، با نسلی مواجه خواهیم شد که نه پدرش را می‌شناسد، نه مادرش را و نه عمو، عمه، دایی، خاله و هیچکس را، یا انسانی منقطع از نسل گذشته خودش روبرو خواهیم بود.

 

آیت الله فاضل افزود: با نگاهی به بچه های سر راهی که در بهزیستی یا مکان‌های دیگر بزرگ می‌شوند و نمی‌دانند پدر و مادرشان کیست، شاهد گرفتاری های روحی و روانی آنها هستیم، به گونه ای که حتی اگر هزاران امکانات برایشان فراهم شود، چون نمی‌دانند پدر و مادرش چه کسانی هستند تا آخر عمر به آرامش روحی نمی رسند.
 

وی ادامه داد: این که بیاییم و در جریان تلقیح مصنوعی، بعنوان تولید علم، نطفه‌ها را فریزکنیم و آن را در اختیار زوج‌هایی که مشکل نازایی دارند قرار دهیم، هرچند این افراد صاحب فرزند می شوند، اما این بچه در آینده، مشکل پیدا می‌کند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: بنابراین ما نباید بگوییم که چون علم می‌گوید از این راه می‌توان بچه دار شد، پس ما به هر قیمتی شده این کار را بکنیم. بلکه باید مبانی دینی و فقهی آن را بررسی کنیم.

وی با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ ...» گفت: این نسخه الهی برای آرامش انسان ها در گرفتاری ها و مشکلات است؛ امروزه به دلیل عدم صبر و شکیبایی در افراد، شاهد مشکلات گسترده اجتماعی و روانی در جامعه هستیم، در حالی که اسلام ما را به صبر و نماز توصیه می کند.

آیت الله فاضل با اشاره به ارائه فقه پزشکی در مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام، ادامه داد: برای موفقیت در این عرصه، باید در کنار کارهای مطالعاتی خود، نسبت به دیگر مراکزی که در این عرصه کارهای علمی و مطالعاتی انجام داده اند، ارتباط مستقیم داشته باشید؛ شما باید مشکلات روحی جامعه را به صورت ریز بررسی کنید و در این عرصه از بهزیستی ها و مراکز پزشکی نیز می توانید تحقیق کرده و مطالعات خود را جامع تر نمایید./


منبع: پايگاه اطلاع رساني وسائل

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت