منو
خانه / ويژه احياي علم «فقه الطب» و «طب» در حوزه / مباني فقهي اخلاق پزشكي، بايد مورد بررسي قرار گيرد.
تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 آگوست 2017 در 8:28 ب.ظ
📣. مصاحبه/ حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی:

مباني فقهي اخلاق پزشكي، بايد مورد بررسي قرار گيرد.

متن پيشرو مصاحبه اختصاصي حجت‌ الاسلام حسین احمدی شاهرودی، مديريت محترم موسسه خورشيد حيات و استاد سطح عالي حوزه علميه قم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا ميباشد. مسئله اخلاق پزشكي و نسبت آن با احكام و احاديث فقهي، مسئله اي است كه بايد بيش از پيش به آن توجه داشت. هر چند ماهيت اخلاقي پزشكي امروز جدا از انگاره هاي فلسفي و تمدني پزشكي نوين نيست اما شايد نقد و به چالش كشيدن اخلاق پزشكي رايج، خود دروازه اي براي ورود و نقد ماهيت و چيستي تمدن نوين و پزشكي آن باشد.


 

رییس مؤسسه خورشید حیات با اشاره به اینکه اخلاق پزشکی که هم اکنون در دانشگاه ها تدریس می شود، کافی نیست، اظهار داشت: کتاب هایی که در زمینه اخلاق پزشکی نوسته شده است، به نوعی تقلیدی از کتاب های اخلاق پزشکی غربی محسوب می شود.

 

استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم ادامه داد: مفاهیم اخلاق از قبیل عدم زیانباری و غیره در اسلام هم مطرح است، اما آنچه از مفاهیم که به ما به آن اعتقاد داریم، با آنچه از مفاهیم که غربی ها به آن معتقدند، متفاوت است؛ اخلاق پزشکی باید تبیین شود که مبتنی بر مبانی دینی باشد.

 

حجت‌الاسلام احمدی شاهرودی خاطرنشان کرد: دو موضوع مسؤولیت های اخلاقی مراقبان سلامت و مبانی فقهی اخلاق پزشکی باید در عرصه اخلاق پزشکی مورد بررسی قرار گیرد.

 

رییس مؤسسه خورشید حیات به تبیین مؤلفه «مسؤولیت های اخلاقی مراقبان سلامت» پرداخت و عنوان کرد: در این عرصه موضوعاتی همچون تاریخچه ارتباط پزشک با بیمار، روش های ارتباط پزشک با بیمار، رضایت و برائت پزشک و بیمار، روحیه دادن به بیمار، حفظ اسرار پزشکی، اثرات ارتباط مؤثر بین پزشک و بیمار، تقوای پزشکی، پرستار در فرهنگ اسلام، رعایت اخلاق در روابط بین پرستار و بیمار، عوامل مؤثر بر ارتباط پرستار و بیمار، پرستاری از نگاه اهل بیت(ع) پرستاری در روز عاشورا، پاداش پرستاری، سپاسگزاری بیمار از پرستار و نمونه کامل پرستاری(که مراد حضرت زینب کبری(س) در روز عاشورا است) مورد بررسی کامل قرار گیرد.

 

وی با اشاره به ضرورت حفظ اسرار پزشکی بیان داشت: بقراط، پدر علم پزشکی در این باره می‌گوید «شایسته است که پزشک شریک در ناراحتی مریض باشد و نسبت به بیمار نهایت فداکاری را اعمال کند و همچنین حافظ اسرار مریض باشد».

 

حجت‌الاسلام احمدی شاهرودی مؤلفه «مبانی فقهی اخلاق پزشکی» را این گونه مورد بررسی قرار داد: برای اینکه بتوانیم قضاوت درستی درباره اخلاق پزشکی مبتنی بر مبانی فقهی داشته باشیم، باید میان آن و اخلاق پزشکی مبتنی بر عقاید اومانیستی و انسان گرایانه مقایسه کنیم؛ در اخلاق پزشکی دینی، افعال پزشک و بیمار و تعاملشان بر مبنای باید و نبایدهای بسیاری است که مبتنی بر مصالح و مفاسد واقعی هستند؛ همین باید ها و نباید ها، اخلاق پزشکی دینی را از اخلاق پزشکی اومانیستی جدا می‌کند.

 

رییس مؤسسه خورشید حیات در پایان با بیان اینکه مکتب اومانیستی از اصل کرامت انسانی خالی است، ابراز داشت: در فقه شیعه افعال یک پزشک تنها به عنوان خدمت رسانی به جامعه انسانی محسوب نمی‌شود، بلکه در قالب خدمت به خلق برای رسیدن به مقام بلند معنوی عبودیت است، بر خلاف مکتب اومانیستی که نگاهش تنها به انسان بوده و فراتر از آن را نمی‌بیند.

 

 

منبع: خبرگزاري رسا

 

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت