منو
خانه / ويژه احياي علم «فقه الطب» و «طب» در حوزه / تصویب فقه پزشکی در شورای علمی جامعه المصطفی.
تاریخ آخرین بروزرسانی: 3 سپتامبر 2017 در 3:28 ب.ظ
📣. سخنرانی/ آیت الله علیرضا اعرافی:

تصویب فقه پزشکی در شورای علمی جامعه المصطفی.

متن پیشرو سخنان آیت الله علیرضا اعرافی رییس جامعه المصطفی العالمیه در مدرسه علمیه مبارکه حجتیه به مناسبت مراسم آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزش عالی فقه وابسته به جامعه المصطفی العالمیه است.


 

وی با اشاره فعالیت های خوب صورت گرفته در مجتمع عالی فقه اظهار داشت: ما از چنین مرکز بزرگی انتظار داریم که فاز تعلیم و تربیت را ارتقا داده و فقها و مجتهدانی را قالب سطح پنج تربیت کند و نخبگان مستعد را بیشتر از گذشته مورد حمایت قرار دهد که البته این مسأله نیازمند عزم جدید، اراده قوی و تلاش مدیران و اساتید و طلاب است.

 

آیت الله اعرافی در ادامه تأکید کرد: امروز فقه مقارن و مباحث عمیق مرتبط با آن یک لازم جدی است و انتظار می رود که این مرکز در این مسأله پیشگام باشد، چراکه ما مجتمع عالی فقه را حتی برای حوزه های علمیه نیز ترویج دهنده و تولید کننده نظریات فقهی می دانیم.

 

مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: فقه مقارن هم زمینه را برای بسط و گسترش مباحث عمیق فقهی دیگر باز می کند و هم مسیری برای گفت‌وگوی علمی میان مذاهب به شمار می رود که نیاز به رشد، گسترش و تعمیق دارد.

 

وی با اشاره به لزوم ارتقای سطح آموزش فقه های تخصصی عنوان کرد: به عقیده من فقه المصطفی باید در تقابل نظام های حقوقی جدید به صورت جدی حرکت کند، چراکه ما امروز به فقهی نیاز داریم که ناظر به نیازهای روز نظامات جهانی باشد و این مسأله در فقه عبادات کمتر ولی در فقه های دیگر کاملا دست یافتنی است.

 

رییس جامعه المصطفی العالمیه تأکید کرد: ما در این مجتمع در سال قبل دوره سطح پنج تخصصی را شروع کردیم و در این طرح اصلا به دنبال کمیت نبوده و نیستیم، بلکه انتظار داریم از این طرح بتوانیم مجتهدان و بزرگانی برای به دست گرفتن کرسی های علمی در سراسر جهان خارج کنیم و ان شاءالله در آینده نزدیک شاهد برگزاری دروس سطوح عالی و خارج در کشورهایی نظیر هند و پاکستان و دیگر کشورها باشیم.

 

وی از تصویب طرح هایی نظیر فقه پزشکی و فقه محیط زیست در شورای علمی جامعه المصطفی العالمیه خبرداد و گفت: امیدواریم سطح گسترش فقه های تخصصی همین طور رو به جلو باشد، عمق جدی پیدا کند و مجتهدانی واقعی در رشته های تخصصی از این طرح خارج شوند.

 

منبع: خبرگزاری رسا

 

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت