منو
خانه / اسلایدشو / معصومین (ع) نتنها طبیب بوده اند بلکه علم طب را نیز به مردم آموزش می داده اند!
تاریخ آخرین بروزرسانی: 30 اکتبر 2017 در 5:18 ب.ظ
📣. سخنرانی/ حضرت آیت الله علوی گرگانی:

معصومین (ع) نتنها طبیب بوده اند بلکه علم طب را نیز به مردم آموزش می داده اند!

متن پیشرو سخنان حضرت آیت الله علوی گرگانی در بیان جایگاه و اهمیت علم طب در نزد معصومین (ع) و اهل بیت (ع) ایراد شده است. توجه شما را به این سخنان جلب مینماییم.


 

حضرت آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی اظهار داشت:

کار بسیار خوبی است که بتوانیم روش ائمه در بهداشت و درمان را در جامعه پیاده کنیم.

 

وی با اشاره به قضیه ای جالب در مورد روش درمانی پیامبر اسلام عنوان کرد:

در روایت دیگری داریم یکی از پادشاهان که آوازه پیامبر گرامی اسلام(ص) را شنیده بود و اظهار علاقه و محبت به ایشان می کرد، برای اثبات محبت خود طبیبی حاذق را به مدینه فرستاد تا دوستان پیامبر را درمان کند. این طبیب در مدینه هرچه قدر نشست هیچ کس مراجعه نمی کرد، حضرت به این طبیب فرمود: من چیزی به این مردم یاد دادم که مریض نشوند که دو اصل مهم است، نخست آن که تا مادامی که اشتها ندارند غذا نخورند و دوم تا اشتها دارند از غذا دست بردارند.

 

وی با اشاره به این که معلوم می شود پیامبر نیز روش طبابت را به مردم آموزش می داده است، ابراز داشت:

در روایت داریم که معده سرآمد همه مرض ها و سلامتی بدن هم در کنترل کردن همین معده است همچنان که در قرآن هم می خوانیم که بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید که تأکید می کند زیاده روی در خوردن کار پسندیده ای نیست.

 

استاد برجسته درس خارج در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر لزوم ادامه پیدا کردن فعالیت های پزشکی اسلامی در کشور، عنوان داشت:

می توانیم با استناد به منابع روایی و قرآنی جامعه خودمان به سمت سلامتی کامل سوق بدهیم. اگرجامعه به سمت مبانی اهل بیت(ع) روی بیاورد و در زندگی جامعه بپوشد، بسیاری از مشکلات روحی و جسمی ازبین خواهد رفت. ائمه اطهار(ع) مباحثی درمورد طب اسلامی دارند و لازم است این مباحث مورد توجه قرار گیرد.

 

معظم له بیان داشتند:

طب اسلامی درگذشته جایگاه خاصی درجامعه داشت، ولی به مرور زمان این طب جای خود را به طب شیمیایی داد و این طب عوارضی را برجای گذاشته است. طبابت ریشه اسلامی دارد و در قرآن مطرح شده، مانند آیه «وکُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ»، روشی که امامان(ع) برای درمان دارند بهترین روش برای درمان درد است و اگر بتوانیم زندگی خود را با مبانی اهل بیت(ع) آمیخته کنیم، روحا و جسما طاهر خواهیم شد.

 

حضرت آیت الله علوی گرگانی تغذیه مناسب را یکی از راههای پیش گیری از بیماری دانستند و گفتند:

تغذیه نامناسب منبع بیماریها است؛ اگر به این منبع مهم توجه شود، دیگر نیاز به داروهای شیمیایی نیست. متأسفانه در شرایط بسیار بدی از لحاظ تولید مواد غذایی سالم قرار داریم و بهتر است گفته شود غذای سالم کمتر پیدا می شود.

 

 

منبع: خبرگزاری رسا و خبرگزاری حوزه

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت