منو
خانه / اسلایدشو / حوزه علمیه موافق جریانات افراطی طب اسلامی نیست!
تاریخ آخرین بروزرسانی: 27 ژانویه 2018 در 4:48 ب.ظ
📣. سخنرانی/ حجت الاسلام ملکی:

حوزه علمیه موافق جریانات افراطی طب اسلامی نیست!

متن پیشرو سخنان حجت الاسلام ملکی، معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کشور میباشد که در خصوص جایگاه ویژه علم طب در حوزه های علمیه و نسبت بین این دو بیان شده است. ایشان با تاکید نسبت به احیا این علم شریف و لزوم یادگیری هر چه بیشتر این دانش در حوزه های علمیه، خواستار اصلاح وضعیت افراطی موجود، نسبت به طب اسلامی و روایات طبی شدند. ایشان با ابراز برائت از جریانات افراطی حوزه علمیه نسبت به علم طب خواستار تشکیل مرکز تخصصی علم طب در حوزه های علمیه شدند.


 

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کشور با بیان "افتخار آنجاست که از ورود علم طب به مکانهای نرفته مشعوف شویم نه محزون مگر آنکه منافعمان را در خطر بینیم!"، گفت:

 باید رشته تخصصی "طب اسلامی" در حوزه علمیه راه بیفتد و به روحانیون مدرک داده شود.

 

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کشور درباره موضع حوزه‌های علمیه در قبال "طب اسلامی" اظهار کرد:

حوزه علمیه باید موضع خود را درباره طب اسلامی معلوم کند؛ این‌همه بیماری، این‌همه سرطان، این‌همه ام‌اس، معلوم است که از طریق غذاهای ناسالم این اتفاق افتاده است، کارتل‌های صهیونیزم برای فروش داروهایشان این کارها را انجام می‌دهند. بنده اعتقاد به طب اسلامی دارم؛ در طول تاریخ بشر طب سنتی و اسلامی بوده است.

 

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد:

 باید رشته تخصصی طب اسلامی در حوزه علمیه راه بیفتد و به روحانیون مدرک داده شود؛ باید طرح رشته و سرفصل شود، سطح‌بندی شود، سطح کاردانی، کارشناسی، دکترا و از سویی پیشینه این علم، تعریف این علم معین شود تا این آشفته‌بازار درباره طب اسلامی، پایان پذیرد و از افراط و تفریط‌ها، جلوگیری شود؛ دراین‌صورت است که می‌توان به کسانی که صلاحیت ندارند گفت "شما مدرک ندارید و نباید وارد شوید".

 

وی خاطرنشان کرد:

استقبال طلبه‌ها از رشته طب اسلامی خیلی زیاد خواهد بود، الآن اگر برای تخصصی تفسیر سالانه 100 نفر استقبال می‌شود از تخصص طب اسلامی 3 هزار نفر استقبال خواهند کرد؛ طب اسلامی حلقه وصل بین روحانیت و مردم است.

 

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کشور متذکر شد:

حقیر مدافع جریانات غیرعلمی نیستم و معتقدم همین جریانات به اصل دین و اصل طب خدشه وارد کرده اما در رابطه با حوزه و طب معتقدیم که اصل طب باید از علوم حوزوی باشد. تا جایی که ما اطلاع داریم طب نزد علما بود و این برگشت علما به طب کار جدیدی نیست و برگشت به اصل است و طی یکی دو قرن گذشته با مکر و فریب، طب شیمیایی (خوبی‌هایش به‌جای خود) با حرکتی کودتا‌مانند بدون هیچ‌گونه نظرسنجی از صاحب‌‌نظران یا پیشینه‌ مفید بر جامعه ایرانی تحمیل شد اما امروز به‌لطف آگاه‌سازیهای زحمت‌کشان حقیقی، "طب ایرانی ــ اسلامی" روز به روز مردم بیشتر راه را از بیراهه تشخیص می‌دهند.

 

وی گفت:

در این بین شاید در شروع مشکلاتی باشد اما با تداوم این حرکت هر طلبه‌ای در آینده نزدیک برای خود و جامعه یک طبیب خواهد بود برای مثال فردی از همکاران موفق که هم‌اکنون در کانادا به‌سر می‌برد چند سال پیش که مسئول اداره کامپیوتر شده بود، یک اصلاح فرهنگی انجام داد و برای ما یک مثال آورد؛ تعریف می‌کرد "زمانی که بچه بودیم در کوچه بازی می‌کردیم، فضای سبز در بلوارهای محل بازی ما شروع به نصب چراغ برق کرد و ما همه آنها را شکستیم هرچند روشنایی آن برای خودمان بود، مجدداً عوض کرد و ما شکستیم تا جایی که دلیلی برای شکستن چراغها پیدا نکردیم و دیگر نشکستیم و فرهنگ چراغ برق را پذیرفتیم"!

 

معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد:

حال اگر طب وارد حوزه شود، این امر، کار عجیبی نیست چرا که طب از اصول حوزه است و بوده و مدتی بر اثر غفلت ترک شده اما مجدداً رو به فرهنگ‌سازی است و ما باید خوشحالی کنیم نه اینکه سعی در انحصار طب در قالب مدرک داشته باشیم! مگر اینکه با دین‌ ستیز داشته باشیم و معتقدیم عمده تفکرات نفی طب اسلامی، دین‌ستیزان هستند.

 

وی افزود:

 افتخار آنجاست که از ورود علم طب به مکانهای نرفته مشعوف شویم نه محزون؛ مگر آنکه منافعمان را در خطر بینیم!! معتقدیم که طب باید به بازار و مدرسه و زندان و ادارات و سازمانها و دانشگاهها و هر جایی که قابلیت آموزش داشته باشد، وارد شود.

 

وی گفت:

طب باید "حلال، ساده، در دسترس، ارزان و کارا" باشد؛ تأثیر تغذیه در بعد روحانی و جسمانی  انسان را همه می‌دانیم و منابع روایی طبی اسلامی از این حیث نیز فراوانند؛ امام حسین علیه السلام قبل از ظهر عاشورا خطاب به لشکر یزید فرمودند: "لقد ملئت بطونکم من الحرام" یعنی «شکم‌هایتان از حرام پر شده است که حرف حق بر شما بی‌تأثیر است».

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت