منو
خانه / اسلایدشو / رساله ذهبیه با ساده لوحی وارد اسانید شیعه شد.
تاریخ آخرین بروزرسانی: 7 جولای 2019 در 3:48 ب.ظ
📣. سخنرانی/ حضرت آیت الله مددی:

رساله ذهبیه با ساده لوحی وارد اسانید شیعه شد.

متن پیشرو بخشی از سخنان حضرت آیت الله استاد سید احمد مددی در درس خارج فقه کتاب مکاسب سال 91-1390 می باشد که به همراه فایل صوتی سخنان و متن پیاده شده بیانات ایشان (البته با کمی تلخیص و اصلاح) قرار داده شده است


لازم به ذکر است شما می توانید فایل صوتی این سخنان را با زدن بر لینک زیر بشنوید:


بعد از آمدن علوم غربی، یعنی علوم یونانی به دنیای اسلام، دو نوع برخورد ایجاد شد، اوائل دوره ترجمه (حدود سال 70 -80 قمری) علوم یونان توسط خالد بن معاویه بن یزید بن معاویه، یعنی نوه یزید ملعون، ترجمه شد و وارد جهان اسلام شد، زیرا شام نزدیک مسیحی ها بود و آنها با کتب یونانی، سریانی و لاتینی آشنا بودند(چون مصادر اولیه به یکی از این سه لغت بود، البته لغت سنسکریت هم بود اما در اختیار هندی ها بود و ربطی به اینها نداشت)
به هرحال این جناب خالد، آثار یونانی و لاتینی را به عربی ترجمه کرد که این خود منشأ ورود علوم یونانی به دنیای اسلام شد، اما منشا انتشار اصلی، بعدها بود، چون در این دوره عظمت اسلام، به حسب ظاهر زیاد شده بود و اینها در مقابل اسلام نمی توانستند ایستادگی کنند. آرام آرام اولین ایستادگی ها در مقابل اسلام توسط زنادقه و ملاحده در کوفه شروع شد و از جهت تاریخی حدود سال 128 قمری (یعنی زمان امام صادق ع) زنادقه ظهور پیدا کردند و اینها عمدتا عده و عده زیادی نیز داشتند و حتی اینها نشر کفر و الحاد را از مکه شروع میکردند. لذا برنامه اینها این بود که به صورت گروهی به مکه می آمدند و جلوی کعبه سخنان ضد اسلامی می گفتند تا مثلا در ایام حج نشر کفر و الحاد کرده باشند.
از سال 128 ق، این حرکت الحادی رسمی شد، لذا اینها به دنبال بهانه هم میگشتند تا حرکت خود را سازماندهی کنند، لذا مقداری از حرفهای یونانی ها و بعضا اشراقی های هندی را در علم نجوم، فلسفه و ریاضی و … را جلوی دین و اسلام قرار دادند.
درمقابل این حرکت یک حرکت دیگری، که به اصطلاح امروزی ها اپوزیسیون می گویند، شروع شد، این جریان سخن از این می گفت که اسلام حکومتی با علم مخالف است و الا اسلام واقعی با علوم مختلف مخالف نیست.
به همین دلیل اینها آمدند و سعی کردند برای نشر اسلام بخشی از مطالب علمی را به اسم خود ائمة سلام الله علیهم اجمعین نشر دادند. آن طرف میگفتند: «این علوم ریاضی، نجوم و طب و… کفر هست و ارتداد دارد» و این طرف گفتند: «نه اینها حرف خود اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین هست و اشکالی ندارد». لذا اینگونه روایات زمینه ورودش اینگونه بوده است، لذا ممکن است حتی در کتب مشهور ما هم از این دست موارد باشد.
مثلا الصحیفة الذهبیة یا طب الرضا سلام الله علیه، که به رساله بختیشوع، که شبیه همین طب الرضا هست نسبت داده شده است. کتاب طب الرضا سلام الله علیه از راه غلو بصره به ما رسیده است.

رساله ذهبیه به این صورت بوده است که یک نفری که طبیب بوده و چیزهایی که خیلی زننده نبوده است را در این کتاب جمع کرده. بعد هم همین نویسنده طب الرضا ع، یک دورغی را اول آن نوشته است که مثلا این رساله حضرت را، با آب طلا نوشتند و… .
از سر تا ته مقدمه رساله ذهبیه همه جعلی است. یک نفر با علم طب مقداری آشنا بوده آن را نوشته است. البته الآن به لحاظ علمی میتوانیم با یک نظر از بالا به پایین، دقیقا کتاب طب الرضا سلام الله علیه را تحلیل طبی کنیم، چون مصطلحات نجومی و طبی و …کاملا واضح است که از چه زمانی آمده است و… .
افراد بعضا با معلومات طبی خود، کتاب طبی را نسبت به معصوم می دادند تا طب را ترویج کنند، چون این افراد شخصیت سرشناسی نبودند این کار را انجام می دادند تا بگویند علم با دین منافات ندارد و….
مثلا همین طب الرضا سلام الله علیه کاملا از معلوماتش قابل تفکیک است، چون کتب طبی که تا آن زمان نوشته شده است واضح و مبرهن وجود دارد، لذا این طب الرضا هم واضح است که از کجا آمده. این مسئله برای ما ابهامی ندارد…

…این گونه افرادی می آمدند و کلی از این کتاب مجعول تعریف میکردند و میگفتند که آن را امام رضا ع نوشته است، بعد آن آقای واسطه ی نقل هم – که عمدتا این افراد مبنایشان در تحمل حدیث این بوده است که اگر کتابی به نحو وجاده هم رسید اشکالی در اخذ آن نیست و نیازی ندارد که سماع و قرائت شود - کتاب را اخذ میکرده، این فرد واسطه نقل با ساده لوحی و بدون شرایط تحمل حدیث به آن شخص اول اعتماد میکند و آن را نقل در اسانید حدیثی میکند. سر ورود برخی اسانید نامعتبر در منابع حدیثی این بوده است.

لازم به ذکر است شما می توانید فایل صوتی این سخنان را با زدن بر لینک در اول صفحه بشنوید.

  1. مهدی موحد ابطحی می‌گه:

    با تشکر از جناب استاد مددی. ایشان هیچ مدرکی برای مدعای خود ارائه نکرده اند و توجیهاتی که به عنوان دلیل آورده اند، صرفا استعباد تاریخی و رجالی است که باز هم مستند به هیچ مدرک تاریخی یا رجالی یا روایی نمی باشد. همچنین ایشان مدعی شده اند: «چون کتب طبی که تا آن زمان نوشته شده، واضح و مبرهن وجود دارد» در حالی که چنین نیست و منابع طب سنتی از دوران امام رضا نداریم.

- پیوندها:
- ارتباط مستقیم با معاونت ارتباطات:
امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت
تماس با ما:
آدرس:
قم - خیابان صفاییه - کوچه 15
تلفن:
09107555328
پست الکترونیکی:
Tebona@chmail.ir
سامانه پیامکی :
216 54 5000
طراحی :
برگرفته شده از موسسه فقاهت